Monetyzacja cz.3: Konto premium i sklep

OSTATNIE WPISY:

Monetyzacja cz.3: Konto premium i sklep

“Konta premium” i elementy, które można nabyć wewnątrz gry, to raczej standard w grach Free 2 Play. Chcemy jednak przedstawić w jaki sposób, jako twórcy Broken Ranks, zapatrujemy się na te opcje w naszym tytule.

Część pierwszą cyklu o monetyzacji znajdziecie TUTAJ, a drugą TUTAJ.

Na czym polega “konto premium” w Broken Ranks?

Konto premium (tzw. premka) to w zasadzie rozszerzenie istniejących już opcji wraz z kilkoma dodatkowymi udogodnieniami. Zacznijmy od tego, że w Broken Ranks niezależnie, czy ktoś posiada premkę, czy nie, cały content gry jest dostępny. Zatem gracz nie znajdzie się w sytuacji, że nie wejdzie na lokację lub któryś z bossów będzie niedostępny, ponieważ nie posiada wykupionego premium. Podobnie, jego brak nie blokuje możliwości zdobycia ekwipunku z bossów i czempionów.

Warianty “konta premium” i jego działanie

Konto premium występuje w jednym wariancie, ale można wybrać, na jaki czas chcemy je wykupić. Oferujemy dwie opcje: 1 miesiąc lub 3 miesiące. Opcja dłuższa jest atrakcyjniejsza cenowo (stosunek ceny do czasu trwania).

Konto premium można aktywować za specjalną walutę premium (platynę), która - przypominamy - jest uwolniona w handlu pomiędzy graczami (można nią handlować za przedmioty w grze, złoto, a nawet otrzymać w prezencie).

Istotne jest, że jedno premium działa na wszystkie postaci w obrębie serwera. Nie trzeba aktywować kolejnej premki dla każdej następnej, nowo utworzonej postaci na tym samym serwerze. Działa na wszystkie serwery, ale w obrębie jednej wersji językowej - dotyczy to świeżych serwerów Broken Ranks.

Bonusy z “kontem premium”

W tekście na temat systemu walki wspominaliśmy, że podstawowo do dyspozycji są dwie taktyki, w których można zapisać wybraną sekwencję ataków. Mając “premium”, można zapisać cztery i przygotować się na więcej sytuacji.

Poza tym dochodzi jeszcze przyspieszony odpoczynek (o 40%), o którym wspomnieliśmy w części 1 monetyzacji. Oczywiście funkcja odpoczynku jest dostępna również bez “premium”, choć przebiega nieco wolniej. Dla przypomnienia, pozwala ona po walce odpocząć na bezpiecznym (wolnym od walk PvP i PvE) polu i zregenerować zasoby many, kondycji oraz życia.

Konto premium daje też +300 do udźwigu. W Broken Ranks nie rozszerzamy miejsca (slotów) w plecaku. Niemniej jednak postać bazowo posiada 800 udźwigu, a każdy przedmiot ma określoną wagę.

W pakiecie jest również 26% więcej doświadczenia i złota z mobów / bossów oraz ze szkrzyń platynowych. Wartości zostały dopasowane do naszego systemu levelowania i rozgrywki w taki sposób, aby bonusy te były korzystne, ale jednocześnie nie dawały zbyt wielkiej przewagi.

Możliwość rozszerzenia listy ignorowanych może okazać się szczególnie przydatna choćby w przypadku niechcianego spamu. Opcja pozwala na dodanie innego gracza do listy, co oznacza tyle, że nie będzie on mógł napisać do osoby, która go zablokowała. Podobnie, blokujący nie zobaczy wiadomości zablokowanego na czacie. Podstawowo można dodać do takiej listy 10 postaci, z kontem premium 100.

Co jeszcze? Nieodłącznym elementem MMORPG jest śmierć postaci (wiadomo, nie zawsze się wygrywa).W Broken Ranks mamy system losowania kary u śmierci (tzw. karty śmierci), a więc kara nie zawsze jest taka sama. W wyniku przegranej walki, postać może stracić nieco doświadczenia (dla informacji: poziom postaci się nie cofa) i złota. Z kontem premium śmierć jest łagodniejsza (o 30%), czyli ma dla nas trochę lepsze karty - tu również staraliśmy się dobrać wartość tak, aby nadto nie zaburzała rozgrywki.

Do “premki” wlicza się tak zwane codzienne losowanie. Nie ma tu opcji zdobycia legendarnego ekwipunku (np. rarów) - ten można uzyskać jedynie z bossów. Na pewno można liczyć na pewne ilości przydatnych przedmiotów - np. eliksiry, inhibitory, wewnętrzne waluty (nie dotyczy waluty premium), platynowe klucze służące do otwierania specjalnych skrzyń poukrywanych na mapach.

Ceny waluty premium i konta premium

Zacznijmy od tego, że walutę premium (platyna) można nabyć w kilku wariantach:

 • 50 sztuk,
 • 100 sztuk,
 • 250 sztuk,
 • 500 sztuk,
 • 2000 sztuk,
 • 5000 sztuk.


Na polskich serwerach istnieje jeszcze paczka 10 sztuk (SMS).

Jeśli chodzi o ceny platyny, są takie same - zostały jedynie przeliczone na konkretne waluty adekwatnie do regionu, któremu dedykowany jest serwer. Dla jasności, dane przedstawiliśmy w formie tabeli:

undefined

Z kolei ceny konta premium dla danych serwerów mogą się już różnić. Ceny powiązaliśmy z walutą obowiązującą w danych krajach, aby były lepiej dopasowane do ich sytuacji ekonomicznej.

undefined

Opcje płatności

Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób istotna jest także różnorodność metod płatności. Wobec tego, na polskich serwerach postawiliśmy na:

 • SMS(w przypadku platyny po 20 i 40 sztuk),
 • Przelewy24 (przelewy online, BLIK, karta, Google Pay)
 • Paysafecard,
 • przekaz tradycyjny,
 • PayPal.

Jeśli chodzi o serwery US, EU, FR, RU, PT, DE (lista serwerów na premierę znajduje się TUTAJ):

 • karta,
 • PayPal,
 • przelewy online,
 • MINT.

Będziemy też systematycznie dodawać kolejne metody płatności.

Sklep w Broken Ranks

W Broken Ranks nie ma typowego sklepu zewnętrznego (np. na stronie WWW) z przedmiotami dostępnymi za realną walutę. Mamy sklep in-game (tzw. “sklep premium”), w którym umieściliśmy część opcji wymienionych w poprzedniej części nt. monetyzacji.

We wszystko, co znajduje się w sklepie, można się zaopatrzyć wyłącznie za uwolnioną w handlu walutę premium (platyna) - nie będzie opcji zakupu bezpośrednio za gotówkę.

Skórki ekwipunku (tzw. skiny), stanowiące element kosmetyczny, to coś, na co chcemy położyć szczególny nacisk po premierze. Skórki będą dostępne zarówno pojedynczo (poszczególne części ekwipunku), jak i razem, w zestawie. Następnie wystarczy skorzystać z systemu “morphowania”, aby aktualnie noszone przedmioty zyskały nowy wygląd. Nie ma więc opcji swobodnego przełączania skórek w interfejsie - za każdym razem należy skorzystać z “morphowania”. Oczywiście istnieje możliwość wcześniejszego podglądu, żeby zobaczyć jak postać prezentuje się w danej skórce.

Tak wygląda przykładowy zestaw skórek:

undefined

Nasze plany

Pod kątem monetyzacji, naszym celem jest wprowadzanie coraz większej ilości elementów customizujących wizerunek - nie tylko gracza, ale i jego towarzyszy (tzw. petów, o których wspomnieliśmy w części 2). Myślimy też o skórkach tematycznych.

Po premierze na pewno dodamy pigmenty, czyli przedmioty, które pozwolą na zmianę koloru noszonego sprzętu. Skórki dla “petów” zamierzamy wprowadzić po premierze (nie będą dostępne od razu).

Będziemy obserwowali sytuację i starali się odpowiadać na potrzeby graczy. Liczymy więc na informacje zwrotne odnośnie sklepu oraz dostępnych elementów kosmetycznych.