Monetyzacja cz.2: opcje bezpłatne i premium

OSTATNIE WPISY:

Monetyzacja cz.2: opcje bezpłatne i premium

W Broken Ranks gracz ma do dyspozycji kilka różnych walut i wiele opcji ich wykorzystania. Dzisiaj zapraszamy na przegląd wszystkich z nich z wyszczególnieniem, które są dostępne za realne pieniądze, a których nie można dostać za żadne skarby świata, tylko wyłącznie dzięki zaangażowaniu w grę.

Część pierwszą cyklu artykułów o monetyzacji znajdziecie TUTAJ.

Standardowe opcje

W pierwszej kolejności warto nadmienić, że za platynę dostępne będą standardowe opcje, charakterystyczne dla tytułów MMORPG. Mianowicie:

 • zmiana nicku,
 • zmiana płci,
 • zmiana wyglądu awatara,
 • kolorowanie ekwipunku,
 • “skiny” dla naszych towarzyszy, tzw. petów,

undefined

 • reset statystyk i umiejętności,
 • możliwość rozszerzenia listy znajomych,
 • możliwość rozszerzenia depozytu służącego do przechowywania itemów.

Zaznaczamy, że wymienione opcje na pewno zostaną wprowadzone, choć nie wszystkie od razu na premierę.

Ekwipunek

W Broken Ranks istnieje kilka klas ekwipunku:

 • epiki,
 • psycho rary,
 • rary,
 • sety,
 • synergetyki,
 • zwykłe.


Przedmioty zaliczane do pierwszych pięciu klas można zdobyć jedynie własnymi siłami - z bossów i czempionów (mobów specjalnych). Gra sama w sobie nie umożliwia “wyczarowania” tych przedmiotów za realne pieniądze. Żeby je zdobyć, trzeba po prostu grać. Rzecz jasna można je potem nabyć od szczęściarzy, którzy je wypracowali. Natomiast, jeśli nikt nie zdobędzie przedmiotu, na którym Wam zależy i nie zdecyduje się go sprzedać, to nikt go nie dostanie.

Zwykłe przedmioty, jak sama nazwa wskazuje, są bardzo powszechne. Można je "wyfarmić” z mobów, zdobyć w trakcie wykonywania jakiegoś questa, kupić od NPC za złoto lub zapłacić mu częściowo w złocie i po części w platynie.

Na poniższej tabeli widzicie w jaki sposób możecie zdobyć ekwipunek:

undefined

Skórki (tzw. skiny) ekwipunku

“Skin” to kolejny rodzaj przedmiotu. Nie posiada statystyk, za to ważny jest jego wygląd. “Skin” można wykonać z każdego elementu ekwipunku dostępnego w grze. Wystarczy udać się do odpowiedniego NPC, który przeniesie wygląd z jednego przedmiotu na drugi.

Załóżmy, że udało Wam się “wyfarmić” z bossa zbroję, która lepiej pasuje do Waszego wizerunku. Wystarczy udać się np. do kowala i przenieść jej wygląd na aktualnie założony pancerz. W tym przypadku NPC pobiera jedynie drobną opłatę w platynie za składnik (tzw. morph), który to umożliwia. Poza tym, jeśli z czasem jej wygląd Wam się znudzi, to możecie wystawić ją na sprzedaż i odrobić wydane środki lub dodatkowo zarobić.

Dostępne będą również “skiny” eventowe (nie tylko do nabycia, ale również w ramach wykonywania aktywności) oraz specjalne skórki za platynę.

undefined

Ulepszanie i naprawa ekwipunku

W Broken Ranks możecie ulepszać elementy swojego ekwipunku u NPC. Do tego niezbędne są specjalne składniki:

 • Złoto (NPC pobiera drobną opłatę w złocie),
 • Inhibitory o różnych rangach odpowiadających rangom ekwipunku. Te można zakupić u NPC, ale również - zależnie od rangi - “wyfarmić”, albo samodzielnie wytworzyć (crafting).
 • Flasze ulepszeń występują w różnych rodzajach i wielkościach - w zależności od statystyki, w którą chcemy ulepszyć element ekwipunku (np. zręczność), a także rangi przedmiotu. Możecie je wytwarzać samodzielnie (crafting), “wyfarmić”, albo zakupić od innych graczy, którzy je zdobyli lub wytworzyli.


Dochodzi jeszcze kwestia naprawy. Załóżmy, że pokonaliście trudnego bossa, który obdarował Was rzadkim mieczem. Jeśli chcecie go założyć, to musicie naprawić przedmiot u NPC, który pobierze opłatę do wyboru w złocie lub w złocie i platynie. Naprawa jest jednorazowa - ekwipunek w Broken Ranks nie niszczy się w walce.

W tym momencie trzeba nadmienić, że mimo możliwości craftowania itemów, czas ich wykonania (zamiast korzystania z waluty premium) jest krótki, a składniki można zdobyć samemu lub odkupić je od innego gracza.

Poniższa tabela pokazuje w jaki sposób możecie zdobyć przedmioty służące do ulepszania ekwipunku:
 

undefined

Pety (towarzysze)

W codziennych zmaganiach mogą wspierać Was towarzysze (tzw. pety), z których każdy posiada charakterystyczny dla siebie zestaw umiejętności, a przy okazji kuszą wyglądem i animacjami.

undefined

Wyróżniamy kilka rodzajów petów:

 • Tzw. jednorazowe (u NPC za tzw. imperiały). Z pomocy tych petów można korzystać, póki nie polegną w walce lub sami ich nie odeślecie.
 • Podstawowe, dostępne wyłącznie za złoto.
 • Związane z przynależnością do gildii i rozbudową budynków w siedzibie.
 • Specjalne pety recepturowe, do zdobycia których potrzebny jest przepis i składniki możliwe do uzyskania w grze. Przepis można nabyć nie tylko za walutę premium, ale również od innych graczy.


Warto nadmienić, że w porównaniu do poprzedniego tytułu, wprowadziliśmy pewne zmiany. Niektóre pety wcześniej dostępne za platynę, będą dostępne za złoto.

Dodatkowe możliwości

Do tej grupy zaliczymy opcje, które uatrakcyjniają rozgrywkę. Są one dostępne za platynę (ale również do zdobycia jako nagrody poprzez grę). Przypominamy, że płatną walutę można odkupić od innych graczy za złoto i inne przedmioty.

 • Eliksiry uzupełniające manę, kondycję i punkty życia, które tracimy podczas walk. Mikstury występują w różnych wielkościach. Przykładowo: im większy eliksir życia, tym więcej punktów życia uzupełnia. Można je zdobyć za wykonanie questów, zakupić za platynę, niektóre “wyfarmić”, stworzyć samodzielnie (crafting) lub nabyć składniki od innego gracza. W Broken Ranks dodatkowo istnieje mechanizm odpoczynku - można włączyć tzw. ognisko w większości miejsc w grze. Istnieją jednak regiony, gdzie nie można odpoczywać (tzw. czerwone pole) - tam trzeba być ostrożnym i poszukać bezpiecznego pola. Nie zawsze jest to możliwe i tam warto mieć przy sobie eliksiry.
 • Ładowanie świątyni oferującej czasowe buffy gildyjne - jest dostępne za złoto lub platynę. Podobnie ładowanie wieży teleportacji w ramach przynależności do gildii i rozwoju budynków w siedzibie.
 • Zwój do Trentis, który pozwala na przeteleportowanie się do miasta początkowego (ma pewne ograniczenia - nie z każdego pola można się przenieść),
 • Dodatkowe miejsce dla peta w gildii (ilość miejsc nie jest nieograniczona), które jest przypisane do postaci, a nie do siedziby.

Wewnętrzne waluty w grze

Złoto i platyna nie są jedynymi walutami w Broken Ranks. Są jeszcze imperiały i vorlińskie dukaty. Obie to darmowe ingame’owe waluty, dające dostęp do określonych mechanik:

 • imperiały - dostępne za złoto, platynę lub możliwe do nabycia od innych graczy. Pozwalają na wynajmowanie “petów jednorazowych”, wymienianie flasz ulepszeń u NPC-ów oraz korzystanie z usług “przewoźników” (rodzaj teleportów).
 • vorlińskie dukaty - możliwe do zdobycia za złoto, poprzez handel z innymi graczami, “farmienie” mobów oraz w ramach wykonywania daily questów. Dukaty można wykorzystać do przeniesienia się na specjalną instancję oraz pozyskania niektórych dodatkowych przedmiotów, służących do ulepszania sprzętu.

Platyną można handlować z graczami

Jak pisaliśmy w poprzedniej części serii, platyna istnieje jako normalny przedmiot w grze, który można przekazywać pomiędzy graczami. Wszystko zależy od tego, jak dogadacie się z drugą osobą. My - jako twórcy - nie oferujemy ekwipunku, ani innych potężnych itemów. Te można zdobyć jedynie inwestując czas i rozwijając swoje umiejętności w grze. Jeśli ktoś nie zdobędzie przedmiotu i nie zdecyduje się go sprzedać, to nikt go nie będzie miał. To gracz, który poświęcił swój czas na wygenerowanie przedmiotu ma przewagę, bo to on dyktuje warunki i swoją cenę. Gracz kupujący platynę płaci mu za jego czas i umiejętności.

Uwolnienie waluty premium w handlu zostało nam dawno temu zasugerowane przez graczy i od tamtej pory się tego trzymamy. Powiedzmy sobie szczerze: możliwość uzyskania przewagi za pośrednictwem realnych środków zawsze istnieje poprzez różnego rodzaju systemy aukcyjne, na których “nielegalnie” oferowane są przedmioty z gry, waluta premium czy też całe konta. Nie da się tego zwalczyć, ale można uczynić to mniej opłacalnym. A jednocześnie pomóc w uzyskaniu większych benefitów tym, którzy bardziej angażują się w grę. Spada też ryzyko oszustw i wynikających z tego kar.

Co dalej?

Będziemy dążyć do wprowadzania jak największej ilości elementów customizujących nasz wizerunek oraz naszych petów - elementy awatara gracza, “skiny” ekwipunku czy specjalne skórki petów.

undefined

W kolejnym wpisie serii omówimy co wchodzi w poczet “konta premium”.