FAQ

Jaką grą jest Broken Ranks?

Broken Ranks jest grą MMORPG osadzoną w realiach “low fantasy”, z otwartym, rozbudowanym światem, bogatą, nieliniową fabułą i unikalnym, turowym systemem walki. Całość została przedstawiona w rzucie izometrycznym, który na myśl przywodzi popularne, światowe klasyki, takie jak Baldur’s Gate.

Wielu graczy jednocześnie - w pojedynkę lub drużynowo - eksploruje tętniące życiem miasta, zatopione w chmurach szczyty gór, pełne tajemnic i grozy zapomniane ruiny oraz wiele innych krain.

 

Czy w grze dostępne są różne klasy postaci?
Możecie wybierać spośród siedmiu profesji. Każda z nich posiada 8 podstawowych, wspólnych dla wszystkich umiejętności, oraz 9 unikalnych, właściwych dla danej klasy.

Dostępne profesje:

◉ Mag Ognia - niezrównany we władaniu ofensywnymi czarami żywiołu. Podczas walki skupia się na zadawaniu ogromnych obrażeń, głównie z dystansu.

◉ Voodoo - władający mrocznymi mocami czarownik. Do niego należy przede wszystkim osłabianie wrogów za pomocą ataków mentalnych.

◉ Druid - znakomity znachor, który rozumie język przyrody i potrafi przyzywać siły natury. Między innymi zdolności leczenia kompanów oraz unieruchamiania przeciwników czynią z niego doskonałe wsparcie drużyny.

◉ Barbarzyńca - nieustraszony wojownik, który bez wahania rzuca się w wir walki. Jego domeną jest zadawanie potężnych obrażeń fizycznych w zwarciu.

◉ Rycerz - bohaterski wojownik, zagrzewający towarzyszy do walki. Wzmacnianie i ochrona członków drużyny, to jego główne zadanie.

◉ Łucznik - zdyscyplinowany myśliwy cechujący się niebywałą precyzją i wyostrzonymi zmysłami. Dzięki temu idealnie nadaje się do osłabiania przeciwników i zadawania obrażeń z dystansu.

◉ Sheed - wojownik bazujący na zręczności, technice i sile własnego ciała. W zwarciu jest w stanie osłabić swoich przeciwników, atakując ich szczególnie wrażliwe punkty

Więcej przeczytacie tutaj: https://brokenranks.com/#sectionCharacters 

Jaka jest fabuła gry?

Jest to opowieść wygnańca, szukającego swojego miejsca w nowym świecie i zarazem bohatera, który musi znaleźć w sobie siłę, aby odzyskać to, co zabrał mu najeźdźca. Musi odnaleźć się w brutalnej rzeczywistości, w której każdy dzień przynosi nowe wyzwania, ale i szanse.

Na czym polega system walki?

Walka w Broken Ranks odbywa się w systemie turowym, w którym możecie jednocześnie wybierać swoje akcje. Na wybór działań / ataków macie tylko 10 sekund, więc żeby stawić czoła wymagającym przeciwnikom, ważna jest dobra kooperacja i czas reakcji.

https://brokenranks.com/aktualnosci/system-walki-w-broken-ranks

Czy w grze dostępne jest PvP?

Tak, jest obecne na dwa sposoby - jako PvP na otwartych mapach oraz w formie turniejowej.
PvP na otwartych mapach (open PvP) jest dostępne głównie dla graczy, którzy wyrażą chęć udziału w tego rodzaju zabawie. Takiej zgody udziela się poprzez dołączenie do jednej z trzech frakcji: Unitów, Wolnych lub Łotrów. Gracze, którzy do nich przynależą i oznaczą swoją gotowość do PvP mogą ze sobą walczyć w każdym miejscu poza bezpiecznymi strefami oznaczonymi kolorem zielonym.
W grze istnieją również pola (oznaczone kolorem białym), na których PvP jest otwarte dla wszystkich, nie tylko dla graczy przynależących do frakcji. W większości przypadków można je jednak bezpiecznie ominąć, wybierając inną drogę.
Dodatkowo każdy gracz, niezależnie od tego, czy przynależy do frakcji czy nie, może uczestniczyć w organizowanych co jakich czas turniejach na Arenie.

Czy w Broken Ranks jest system gildii?

Owszem, możecie jednoczyć się w Gildie i tworzyć w ich obrębie własną społeczność. Wówczas do dyspozycji dostajecie wewnętrzny czat gildyjny, pozwalający na sprawniejszą komunikację, forum, shoutbox, a także siedzibę, którą można rozbudowywać. Pogłębia to współpracę i daje możliwość korzystania z funkcji Gildii, takich jak bonusy świątynne, zwierzaki gildyjne, wieża teleportacji i depozyt, w którym możecie składować swoje przedmioty.

https://brokenranks.com/aktualnosci/dzialki-gildyjne---update-q1 

Czy w grze dostępny będzie czat głosowy?

Nie będzie czatu głosowego wewnątrz gry, ale zapraszamy wszystkich na nasz oficjalny kanał Discord: https://discord.gg/brokenranks 

Czy gra będzie dostępna na Steamie?

Bierzemy to pod uwagę. Na ten moment tytuł jest dostępny wyłącznie przez naszego klienta gry, którego możecie pobrać ze strony głównej https://brokenranks.com 

Czy gra pójdzie na każdym Windowsie?

Broken Ranks można uruchomić na systemie Windows od wersji 7, aż do Windowsa 11 - zarówno 64bit, jak i 32bit.

Co z łatką na systemy Windows 32bit?

Mamy ją przygotowaną. Aktualnie jest do ręcznego wgrania, a później zostanie to zautomatyzowane. Link do jej pobrania znajdziecie poniżej.

Instrukcja:

◉ Uruchom launcher, aby pobrała się najnowsza aktualizacja.

◉ Zamknij launcher.

◉ Ściągnij patch: https://download-fr.brokenranks.com/pc/BrokenRanks_x32_patch.zip

◉ Rozpakuj go do katalogu Whitemoon/BrokenRanks - nadpisz istniejące tam pliki.

◉ Uruchom launcher.

UWAGA: Całą procedurę będzie trzeba powtórzyć przy każdym updacie z nowym patchem. Postaramy się niedługo wdrożyć automatyczne patchowanie do wersji x32.

Czy będzie wersja klienta na inne systemy operacyjne?

W przyszłości planujemy wydać wersję na MacOS. Na razie nie ma planów co do wydania Broken Ranks na Linuxie.

Gdzie zgłaszać wszelkie problemy z grą, instalacją etc.?

Problemy można zgłaszać na naszym Discordzie oraz na https://support.brokenranks.com/. Jeśli nie macie tam jeszcze konta, to powinniście założyć je na mailu, na którym znajduje się konto w grze (dla sprawniejszej weryfikacji i identyfikacji problemu).

Co gdy pojawi się kłopot z pobieraniem / instalacją klienta gry?

Najczęstsze problemy i solucje:

Problem: Przy próbie zalogowania pojawia się ERROR#2058
Rozwiązanie: Należy uruchomić ConsoleLauncher z C:\Whitemoon\BrokenRanks, a następnie kliknąć przycisk obok przycisku PLAY -> Check files integrity and restart the launcher

Problem: Przy próbie zalogowania pojawia się Error#3001 - gra nie ma uprawnień do zapisu
Rozwiązanie: Uruchomić grę w trybie administratora.

Problem: Przy próbie zalogowania pojawia się Error#3683, Error#3766 lub Error#3694
Rozwiązanie: Można spróbować aktualizacji sterowników, aczkolwiek błąd ten najczęściej występuje, gdy GPU nie obsługuje tekstur 4K

W przypadku innych problemów, których nie ma na liście wyżej, zachęcamy do skontaktowania się z naszym działem pomocy -> https://support.brokenranks.com/ 

Gdzie zgłaszać problemy z płatnościami?

Wszelkie problemy z płatnościami należy rozwiązywać poprzez Support https://support.brokenranks.com/ 

Gdzie znajdziemy Regulamin Gry?

Regulamin Gry znajduje się w dolnym menu strony głównej.

Kim są Administratorzy, Inżynierowie, Game Masterzy, Moderatorzy?

Moderator czatu - jest to osoba funkcyjna uprawniona do pomocy oraz wsparcia graczy na czatach w grze jak i na forum. Zajmuje się moderowaniem czatów oraz nakładaniem kar w przypadku, kiedy dochodzi do łamania regulaminu. Na czatach ich nick wyróżniony jest kolorem zielonym.

Super Moderator czatu - jest to osoba posiadająca wszystkie uprawnienia Moderatora czatu, a dodatkowo pomaga przy organizowaniu eventów. Ich nick jest oznaczony kolorem jasnozielonym.

Quest Master - osoba mająca uprawnienia i wiedzę potrzebną do pomocy w problemach z questami, zleceniami, daily questami.

Game Master - osoba posiadająca wszystkie uprawnienia Moderatora i Super Moderatora, będąca łącznikiem pomiędzy Graczami, a Administratorami. Dodatkowo zajmuje się wsparciem i rozwiązywaniem problemów związanych przede wszystkim z błędami w grze. Prowadzi eventy i rozpatruje większość spraw zgłoszonych przez system ticketowy na supporcie. Posiada uprawnienia do czasowej lub stałej blokady konta na supporcie oraz w grze, zmiany parametrów/zasobów konta, a nawet całej Gildii. Nick Game Mastera wyróżniony jest pomarańczowym kolorem.

Inżynier - osoba współpracująca przy tworzeniu gry oraz implementacji jej poszczególnych elementów.

Administrator - osoba posiadajaca wszystkie uprawnienia Moderatora, Super Moderatora i Game Mastera. Nadzoruje pracę moderatorów oraz GMów, opiekuje się serwerami, a także rozpatruje skargi na supporcie. Nick Administratora wyróżniony jest kolorem czerwonym.

Rozpiska ekipy Broken Ranks znajduje się na naszym forum:
https://forum.brokenranks.com/viewtopic.php?p=2428#p2428 

Czy lista poprawek jest gdzieś opublikowana?

Tak. Na naszej stronie mamy sekcję z changelogami. Link znajduje się w górnym menu strony www. Na bieżąco dodajemy tam wszelkie poprawki i zmiany.

https://brokenranks.com/changelogi/

Czy pojawi się również wersja mobilna gry, a jeśli tak, to kiedy?

Pracujemy nad wersją mobilną (Android oraz IOS), aczkolwiek priorytet ma wersja PC. Mobilna wersja zostanie udostępniona w późniejszym terminie, o którym będziemy informować.

Jakie wymagania będzie miała mobilna wersja gry?

Android: wymaganiem będzie 1 Gb RAM-u, rozdzielczość ekranu min. 1280×720 oraz dwurdzeniowy procesor. Naszym testowym urządzeniem o najniższych parametrach, na którym gra musi działać w miarę płynnie jest samsung galaxy tab 4 oraz Samsung Galaxy s5. Minimalna wielkość ekranu do komfortowej gry to 4,3″. Im większy ekran, tym gra się lepiej.

IOS: Nie rozpoczęliśmy jeszcze testów na urządzeniach Apple. Ze względu na wielkość ekranu najprawdopodobniej nie będziemy wspierać telefonów starszych niż IPhone 6. Najstarszym wspieranym tabletem będzie IPad 3 (IPad 2 może mieć zbyt niską rozdzielczość).

Czy będzie opcja logowania / zakładania konta przez Facebooka?

Aktualnie nie ma takiej możliwości, ale nie wykluczamy dodania jej w przyszłości.

Jakie są minimalne wymagania sprzętowe?

◉ 4 GB RAM,
◉ CPU: i3,
◉ GPU: Intel HD Graphics 6 generation (min Intel HD Graphics 3000) - musi obsługiwać tekstury 4k,
◉ 512 MB VRAM,
◉ HDD: 5 GB,
◉ system Windows - od 7 wzwyż

Jakie są rekomendowane wymagania sprzętowe?

◉ 8 GB RAM,
◉ CPU: od i5 wzwyż,
◉ GPU: od Nvidia GeForce 1050 wzwyż,
◉ 1 GB VRAM,
◉ HDD: 5 GB,
◉ system Windows 64-bit

Czy gra jest cross platformowa?

Tak - zarówno wersje mobilne, jak i wersje stacjonarne (PC / Mac) pozwolą na wspólną rozgrywkę. W pierwszej kolejności skupiamy się jednak na wersji PC.

Czy wyjdzie Broken Ranks na konsole?

Aktualnie nie mamy tego w planach.

Co z kontami, postaciami i serwerami The Pride of Taern?

Serwery Taernu zostały uruchomione w wersji Broken Ranks, a konta wraz z postaciami zostały przeniesione do nowej wersji gry. Postępy zdobyte w Taernie nie zostały usunięte. 

Od lipca (2022) wgraliśmy przycisk w cliencie, dzięki któremu gracze mogą przenosić się z serwera Broken Ranks do The pride of Taern i odwrotnie.

Czy gra jest dostępna w innych językach niż polski i angielski?

Tak, poza językami polskim i angielskim, zawartość gry jest przetłumaczona na rosyjski, niemiecki, francuski oraz portugalski. Czy będziemy wspierać też inne języki? Czas pokaże.

Czy serwery są dedykowane dla różnych krajów?

Tak, serwery są dedykowane pod konkretny język. Wyżej wymieniliśmy wspierane wersje językowe. Oczywiście nie oznacza to, że pochodząc np. z Portugalii nie możesz grać na serwerze rosyjskim. Należy jednak liczyć się z faktem, że komunikacja z graczami, supportem czy sam content jest w języku, któremu dedykowany jest serwer.

Jakie światy są dostępne i na jakim serwerze zagrać?

W grze mamy kilka serwerów dedykowanych wspieranym przez nas wersjom językowym. Na ten moment gra została przetłumaczona na język angielski, francuski, niemiecki, portugalski oraz rosyjski. Wybierając serwer zapoznajcie się z poniższym opisem:

◉ Thanar - serwer polski (zaimportowany serwer z poprzedniej wersji gry The Pride of Taern),
◉ Kadarin i Izin - (nowe serwery polskie, wystartowały 25.01.2022),
◉ Thalia - serwer europejski (zaimportowany serwer z poprzedniej wersji gry The Pride of Taern),
◉ Dramon - (nowy serwer angielskojęzyczny, wystartował 25.01.2022),
◉ Thaas - (nowy serwer brazylijskojęzyczny, wystartował 25.01.2022),
◉ Kahiris - (nowy serwer niemieckojęzyczny, wystartował 25.01.2022),
◉ Rylia - (nowy serwer francuskojęzyczny, wystartował 25.01.2022),
◉ Pavar - serwer rosyjskojęzyczny (zaimportowany serwer z poprzedniej wersji gry The Pride of Taern),
◉ Naravar - (nowy serwer rosyjskojęzyczny, wystartował 25.01.2022).

W jakiej technologii / na jakim silniku powstał Broken Ranks?

◉ Technologia: Adobe AIR
◉ Silnik: Away3d + Starling + Feathers

Jakie są rodzaje sprzętów w grze i jak je rozróżnić?

Przedmioty dzielimy na:

◉ Epiki - przedmioty epickie (nazwa przedmiotu jest żółta), 

◉ Rary - przedmioty legendarne (nazwa przedmiotu jest jasnoniebieska), 

◉ Setowe - wchodzące w skład zestawu ekwipunku (nazwa przedmiotu jest zielona), 

◉ Synergetyki (nazwa przedmiotu jest czerwona / ciemnoróżowa), 

◉ Rary dla zwierzaków (nazwa przedmiotu jest ciemnoniebieska), 

◉ Zwykłe - tzw. sklepowe, oznaczone kolorem białym. 

 

Każdy z nich posiada odmienne właściwości, ale dobór sprzętu jest w zupełności zależny od gracza i jego stylu gry.

Jak wygląda handel w grze?

W grze można handlować na 2 sposoby:

◉ Za pośrednictwem targowiska (żeby kupić / sprzedać coś na targowisku należy doładować tzw. konto targowiska złotem i/lub platyną. W celu doładowania złotem należy przenieść je z postaci do depozytu, a następnie wpłacić na konto targowiska. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku doładowania platyną: należy przenieść platynowe paczki do depozytu, a dopiero wtedy wpłacić platynowe paczki na konto targowiska. Trzeba pamiętać, aby nie rozpakowywać platynowych paczek na postaci, jeżeli planujecie wpłacić je na targowisko.

◉ Drugi sposób to handel za pośrednictwem czatu handlowego. Wystarczy, że zamieścicie swoją ofertę na czacie - wtedy zainteresowany gracz odezwie się do Was w wiadomości prywatnej. System wymiany między postaciami jest prosty: obie strony wkładają w okno handlu przedmiot / surowiec podlegający wymianie i akceptują po swojej stronie. Dopiero kiedy obie strony zaakceptują wymianę, dochodzi do przekazania przedmiotów. Uważnie czytajcie i sprawdzajcie czy przekazujecie oraz otrzymujecie w zamian dokładnie to, na co się umówiliście.

Jestem zainteresowany/a napisaniem recenzji / stworzeniem materiału o Broken Ranks. Z kim mogę się skontaktować?

Jesteśmy otwarci na współpracę. Wystarczy skontaktować się z naszym działem PR wysyłając wiadomość na adres [email protected].

Jeżeli napisaliście newsa, czy notkę o BR, będzie nam miło, jeśli prześlecie link na wyżej wymieniony adres.

Czy trzeba płacić, żeby grać?

Broken Ranks jest tytułem F2P (Free to Play). Oznacza to, że sama gra dostępna jest za darmo w formie klienta, którego pobierasz z naszej strony.

Czy macie walutę premium?

Tak, mamy walutę premium (tzw. “platynę”), za którą dostępne są różne opcje. Platyna jest jednak uwolniona w handlu między graczami, więc można ją najzwyczajniej nabyć (lub dostać) również od innych graczy za przedmioty czy złoto wewnątrz gry. Otwiera to przed graczami więcej możliwości i poniekąd znosi konieczność jej zakupu, czego nie dopatrzyliśmy się w innych tytułach.

Czy to oznacza, że Broken Ranks jest grą pay to win?

Nie. Waluta premium nie jest wymagana, aby cieszyć się rozgrywką. Można ją też otrzymać lub zakupić od innych graczy, ponieważ nie jest zablokowana w handlu (można nią handlować jak każdym innym przedmiotem).

 

W aktualnej wersji gry (The Pride of Taern) ten system sprawdzał się bardzo dobrze, a w porównaniu do wielu innych produkcji, społeczność była z niego zadowolona. Taki model czyni rozgrywkę bardziej przystępną dla graczy, a dodatkowo napędza gospodarkę gry.

 

Naszym założeniem jest nastawiać się na elementy kosmetyczne, jak na przykład “skórki” (skiny). Istnieją też opcje dostępne za platynę, które mogą np. wpłynąć na samą rozgrywkę, aczkolwiek jest to alternatywa i nie jest niezbędna na żadnym jej etapie.

 

Rozwiewając Wasze obawy, poparte m.in. doświadczeniami z innych gier (w tym mobilnych): Nie mamy w item shopie przedmiotów dających ogromną przewagę nad innymi - występują tam głównie przedmioty użytkowe. Wszystko to, co najlepsze można zdobyć jedynie własnymi siłami, z bossów, mobów specjalnych, poprzez handel z graczami oraz crafting. Ponadto mimo możliwości samodzielnego craftowania niektórych przedmiotów, czas ich wykonania (zamiast korzystania z waluty premium) wcale nie jest znaczący. Wiemy, że jest to dla Was ważny temat, więc na pewno zostanie szerzej opisany w aktualnościach na naszej stronie.

 

Czy macie miejsce do przesyłania fan artów i innych fanowskich materiałów związanych z BR?

Śmiało można je zamieszczać na naszym Discordzie, na kanale “Community content” i/lub na Forum.

Czy pojawią się poradniki profesji?

Poradniki zazwyczaj były tworzone przez naszych graczy-weteranów. Mamy nadzieję, że również i teraz podzielą się swoim doświadczeniem. Najlepsze materiały być może opublikujemy na naszych kanałach social media (np. na Facebooku). Można je zamieszczać na Forum lub na Discordzie (Community content -> guides).

Ze swojej strony, możliwe, że będziemy udostępniać podstawowe materiały dla zupełnie nowych graczy.

Gdzie znajdę profile Broken Ranks w social mediach?

Możesz dołączyć do naszej społeczności na Facebooku, Twitterze oraz Reddicie. Posiadamy też kanał na Youtubie. Jeśli zależy Ci na lepszej komunikacji z innymi graczami oraz teamem czuwającym nad grą, zapraszamy na naszego Discorda.

Gdzie mogę zobaczyć filmy/zwiastuny/zdjecia z ważnych wydarzeń związanych ze społecznoscią gry?

Najważniejsze informacje publikujemy w newsach na naszej stronie głównej https://brokenranks.com/aktualnosci/. Z kolei zwiastuny oraz filmiki z gry znajdziecie na naszym kanale YouTube: https://www.youtube.com/c/WhitemoonGames.

Czym jest TAERNCON?

Jest to coroczny zlot fanów tytułu, organizowany przez jego twórców, Whitemoon Games. Sprawdźcie relację z ostatniego wydarzenia: https://brokenranks.com/aktualnosci/wroclaw-zasypia--taern-sie-budzi-czyli-o-taernconie-2022-slow-kilka