System walki w Broken Ranks

OSTATNIE WPISY:

System walki w Broken Ranks

Świat Broken Ranks został przedstawiony w rzucie izometrycznym, rodem z klasycznych tytułów RPG, takich jak znany na cały świat Baldur’s Gate. Aczkolwiek system walki w naszym tytule jest unikalny i niecodzienny (jak na MMORPG). W momencie, gdy dochodzi do walki, przełączamy się w tryb turowy - podobnie jak w serii Heroes of Might & Magic, którą się inspirowaliśmy.

System ten jest połączeniem rozgrywki taktycznej i zręcznościowej. Musisz wykazać się umiejętnością szybkiego reagowania, przewidywania ruchów przeciwnika, a także planowania własnych działań. Walka podzielona jest na rundy, a na początku każdej z nich macie 10 sekund na wybranie odpowiednich umiejętności i przydzielenie im punktów akcji - żaden przeciwnik nie będzie cierpliwie czekał aż się namyślisz ;)

Rundy i punkty akcji

W walce każde działanie kosztuje punkty akcji, których podstawowo do dyspozycji macie 12. Punkty możecie rozdzielić na atak oraz różne strefy obrony. Po minięciu wspomnianych 10-ciu sekund, postaci wykonują swoje ruchy, a runda dobiega końca.

Im więcej punktów akcji rozdysponujesz pomiędzy atakami lub obroną, tym większa szansa na powodzenie akcji, ale jednak nie na ilość zadawanych obrażeń. W kolejnej rundzie, w razie potrzeby, możesz zmodyfikować swoją taktykę (wciąż macie do dyspozycji 12 punktów akcji).

Jeśli jesteście dość szybcy, to okres przygotowania do rundy możecie zakończyć przed minięciem 10-ciu sekund - wystarczy kliknąć na pasek przedstawiający upływ czasu.

Obrona

Dzięki obronie masz szansę uniknąć ataków skierowanych w twoją stronę. Wyróżniamy trzy strefy obrony:

  • wręcz,
  • dystansową,
  • mentalną (uroki).


Można przydzielić maksymalnie 5 punktów akcji w daną strefę obrony (pamiętajcie, że łącznie, bazowo macie ich 12 - zarówno na atak, jak i obronę). Oczywiście od rodzaju przeciwnika i twojego wyczucia zależy czy np. większe zagrożenie stanowią jego ataki dystansowe, uroki czy te wręcz.

undefined

Im więcej punktów akcji zostanie przydzielonych danej strefie obrony, tym większa szansa, że przeciwnik spudłuje (wiele zależy też od ilości punktów, jakie przeciwnik rozdysponował na atak, jego statystyk oraz poziomu).

Atak

Można ustawić maksymalnie 5 ataków na rundę. W panelu walki do dyspozycji jest pięć kółek, w których do ustawienia jest po jednym ataku spośród zestawu swoich umiejętności (podstawowych lub klasowych). Następnie trzeba przydzielić do nich określoną ilość punktów akcji (maksymalnie 5 na jeden atak).

undefined

Żeby wyprowadzić atak, musisz przydzielić mu przynajmniej 1 punkt akcji. Im więcej punktów przydzielisz, tym większa szansa na powodzenie ataku (wiele zależy też od ilości punktów, jakie przeciwnik rozdysponował na obronę, jego statystyk oraz poziomu).

Warto wiedzieć, że:

  • Ataki wręcz oraz ataki dystansowe dzielimy na pojedyncze i obszarowe.
  • Istnieją różne uroki, ale zarówno buffy (wzmacniające) jak i debuffy (osłabiające) - dzielimy na pojedyncze oraz obszarowe.
  • Ataki dystansowe, wręcz oraz uroki zadające obrażenia (tylko te) - mają szansę na zadanie krytycznych obrażeń. Nie dotyczy to ataków obszarowych.


Kolejność akcji w PvE

W walce PvE pierwszeństwo zawsze mają uroki (obszarowe, potem pojedyncze), następnie ataki dystansowe (obszarowe, potem pojedyncze), a później te wręcz. Trzeba pamiętać, że gracz zawsze wykonuje ataki jako pierwszy (przed mobem/bossem), o ile gracz i mob wykonują ten sam rodzaj ataku.

Przykładowo: Jeśli ty i boss, z którym walczysz, użyjecie wyłącznie ataków wręcz, to Twój zawsze zostanie przeprowadzony jako pierwszy.

W PvP obowiązuje podobna zasada, z tą różnicą, że dodatkowo liczy się kto szybciej kliknie w pasek czasu.

Przykłady:

  • Jeśli walczysz z innym graczem i oboje użyjecie pojedynczego ataku dystansowego, to liczy się to, kto prędzej zakończył swoje akcje, sygnalizując koniec rundy.
  • Jeśli twój atak jest urokiem, a przeciwnik atakuje dystansowo lub wręcz - twój ma pierwszeństwo.
  • Jeśli korzystasz z ataku obszarowego, a przeciwnik z pojedynczego wręcz lub dystansowego, to twoja postać zaatakuje pierwsza.
  • Jeśli korzystasz z ataku obszarowego dystansowego, a przeciwnik z pojedynczego dystansowego, to twoja postać zaatakuje jako pierwsza.


Rzecz jasna nie musisz ograniczać się do jednego rodzaju ataku i swobodnie je mieszać (w ramach dostępnych umiejętności podstawowych i klasowych).

Klasy postaci (profesje) mają znaczenie

Każda z siedmiu dostępnych klas postaci ma strefę ataku, która jest jej domeną. Nie znaczy to jednak, że np. Łucznik nie może użyć ataku wręcz lub rzucić na nas “uroku”.

Wszystkie profesje mają do dyspozycji podstawowy zestaw ataków, w poczet którego wchodzą zarówno ataki wręcz, dystansowe, jak i mentalne. Oprócz tego, istnieją umiejętności klasowe, charakterystyczne dla danej profesji.

undefined

Pamiętaj, że niektóre ataki mogą pozostawić efekt osłabiający lub wzmacniający na więcej niż jedną rundę. Warto czytać opisy umiejętności ;)

Wybór celu

Jeśli przeciwników jest więcej, to do ciebie należy określenie, który z nich stanie się celem w pierwszej kolejności. Aby zmienić cel ataku wystarczy kliknąć na którąś postać z drużyny przeciwnej, a pod nią pojawi się czerwone oznaczenie. Podobnie jest z umiejętnościami wzmacniającymi (buffy), z tym że za cel obieramy siebie lub któregoś z członków swojej drużyny (pod przyjazną postacią pojawi się zielone oznaczenie). Należy mieć też na uwadze, że niektóre buffy są zarezerwowane tylko dla naszej postaci.

undefined

Na początku walki domyślnie wybrana jest postać gracza oraz pierwsza od góry postać z drużyny przeciwnej.

Co jeszcze można robić podczas walki?

W aktualizacji popremierowej dojdzie opcja zmiany broni na inną (w trakcie walki). Każdy oręż może mieć odmienne właściwości dodatkowe (np. psycho rary) lub inny rodzaj obrażeń. Odpowiednie zmiany, zależnie od typu przeciwnika, mogą dać sporą przewagę w bitwie.

Oczywiście podczas walki masz możliwość komunikacji z innymi graczami za pomocą czatu lokalnego.

Czy za każdym razem trzeba ustawiać ataki od nowa?

Nie. Istnieje opcja wcześniejszego zapisania taktyki (ataki - ilość i rodzaj, obrona oraz punkty akcji przydzielone do tych działań). Podstawowo są do dyspozycji dwa zestawy taktyk do zapisania. W walce wystarczy kliknąć na wybraną taktykę, a wcześniejsze ustawienia zostaną wczytane.

Kiedy walka dobiega końca?

Walka kończy się w momencie śmierci ostatniego członka drużyny lub po ucieczce którejś ze stron. Umiejętność ucieczki przypisana jest do każdej klasy postaci, w ramach zestawu umiejętności podstawowych.

Czy w Broken Ranks istnieje PvP?

Istnieje, ale jest opcjonalne. Do walk PvP przeznaczone są specjalnie oznaczone miejsca, znajdujące się na otwartych mapach (open PvP). Walki między graczami również odbywają się w systemie turowym, z 10-cio sekundowym czasem na wybór akcji.

undefined

Podsumowanie

Jeśli sprawia to wrażenie skomplikowanego, to tylko pozory - wystarczy odrobina wprawy. Zresztą… Zobacz, jak wygląda tutorial walki dostępny w grze, już na początku przygody. Ułatwi zrozumienie systemu walki w Broken Ranks. Życzymy dobrej zabawy i wielu wygranych potyczek!