Reforma systemu PvP

OSTATNIE WPISY:

Reforma systemu PvP

Witajcie, Taernijczycy!

Zmiany w PvP zapowiadaliśmy już jakiś czas temu, przy okazji aktualizacji roadmapy. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby system był bardziej przyjazny nowym graczom i jednocześnie mocniej angażował naszych weteranów. Zapraszamy do zapoznania się z tematem!

Reforma PvP – czwarty kwartał 2022

Początkowo planowaliśmy wprowadzić okrojoną wersję systemu PvP i stopniowo uzupełniać go o nowe aktywności. Doszliśmy jednak do wniosku, że lepiej dostarczyć bardziej kompleksowy i rozbudowany system. Poszliśmy tą drogą i już w najbliższej aktualizacji otrzymacie więcej zmian w walkach między graczami, niż zakładaliśmy (część funkcjonalności była zaplanowana na dużo późniejszy okres).

Mimo wszystko równowaga musi zostać zachowana, czyli coś kosztem czegoś. Zatem niektóre pozycje z czwartego kwartału tego roku zostaną przesunięte. Dlaczego taka decyzja? Ponieważ większość sił przekierowaliśmy właśnie na system PvP, który najlepiej zaserwować w bardziej kompleksowym wydaniu. Typowe, tzw. otwarte PvP, może skutecznie odstraszać nowych graczy od kontynuowania przygody w świecie Broken Ranks, a tego nie chcemy ani my, ani na pewno Wy (im więcej ludzi do wspólnej zabawy, tym lepiej!). Nasze wnioski potwierdzają między innymi wyniki ankiet, wysyłanych jakiś czas temu do graczy, którzy zrezygnowali z tytułu.

Wobec tego reforma sprzętu oraz system wyboru poziomu trudności instancji zostaną wprowadzone do gry później (o orientacyjnym czasie poinformujemy w aktualizacji roadmapy), bo chcielibyśmy poświęcić na te kwestie więcej czasu i przedstawić Wam kawał dobrej roboty. A wbrew pozorom nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. ;) Z kolei Akt 3 głównej linii fabularnej może i pojawi się później, za to nie będzie podzielony na części, dzięki czemu mocniej (i na dłużej) wciągnięcie się w historię Taernijczyków, a uwierzcie… na powrót do Thalii warto poczekać!

Okay, wróćmy do walk między graczami. Wiemy, że mamy tutaj miłośników PvP i jesteśmy świadomi, że dotychczasowy system miał niezbyt wiele do zaoferowania, na co niejednokrotnie zwracaliście uwagę. Ponadto nie powinien przeszkadzać osobom, które chcą cieszyć się innymi aspektami Broken Ranks, oddając się spokojniejszej rozgrywce.

Najważniejsze zmiany w systemie PvP

W okolicach grudniowej aktualizacji standardowo opublikujemy changelog, ale uznaliśmy, że warto wcześniej rozszerzyć temat i podzielić się kilkoma najważniejszymi zmianami.

Aktualne statusy, czyli “Łowca”, “Zabójca” i “Sadysta” zostaną zlikwidowane, a w ich miejsce wprowadzimy tak zwane frakcje:

  • Unitów – chcą jedności wszystkich Taernijczyków i próbują to wyegzekwować siłą. Dla nich Taernijczyk bez powołania, to nie Taernijczyk. Łatwo się domyślić, że Wolnym i Łotrom nie bardzo to się podoba,
  • Wolnych – spodobało im się życie w Haligardzie. Nawet jeśli biorą udział w walce o Taern, to dlatego, że chcą, a nie z poczucia obowiązku. Wolni lubią walczyć, ale robią to bardziej dla sportu i samodoskonalenia. No i żeby Unici i Łotry dali im spokój,
  • Łotrów – poszli drogą bezprawia, zbrodni i wyuzdanych przyjemności. Odrzucili nie tylko ideę walki o Taern, ale także prawo i moralność. Dbają wyłącznie o swój interes, a walczą dla zysku i żeby móc dawać upust swoim chorym żądzom.

Dołączenie do frakcji jest dobrowolne, a przystąpienie do którejś z nich będzie deklaracją, że chcecie brać udział we frakcyjnych walkach, a tym samym otrzymywać nagrody związane z aktywnościami PvP. Będzie można wybrać dowolną frakcję, zależnie od własnych preferencji, a także zmienić ją, gdy zechcecie zakosztować spokojniejszego lub bardziej awanturniczego życia.

Decydując się na przystąpienie do frakcji, będziecie mogli włączyć/wyłączyć tryb pokojowy, czyli zdecydować czy w danym momencie chcecie być aktywni w zmaganiach PvP, czy nie. W końcu możliwość atakowania innych wiąże się z tym, że ktoś będzie w stanie zaatakować i Was – nie ma tak dobrze. ;)

Warto wiedzieć, że włączenie trybu pokojowego nie oznacza opuszczenia danej frakcji, a sam tryb będzie pełnił rolę “ochronki na życzenie”. Wobec tego zlikwidujemy również dotychczasową, dwudniową ochronę PvP – od tego momentu będziecie mieli kontrolę nad swoim losem (no, może poza białym polem).

Co z polami na mapie, na których atakowanie i bycie atakowanym do tej pory było możliwe?

  • Gracz, który nie wstąpi do frakcji lub włączy tryb pokojowy, będzie niedostępny dla PvP na wszystkich polach z wyjątkiem białego.
  • Gracz, który ma wyłączony tryb, będzie mógł atakować i być atakowanym dodatkowo na polach: żółtym, czerwonym i fioletowym.

W dowolnym momencie (nie licząc stosunkowo krótkiego cooldownu czy kar za walki niehonorowe) będziecie mogli włączyć tryb pokojowy w bardziej obleganych lokacjach świata Broken Ranks (np. w miastach, Garnizonie, czy przy Konarze). Wówczas nie będziecie narażeni na PvP i nikt nie będzie Wam przeszkadzał w spędzaniu czasu nieco inaczej.

A właśnie… Wspominaliśmy o codziennych aktywnościach w ramach reformy. Wcześniej nie było tego typu zadań, ale fani walk z pewnością się ucieszą. Nie będą one zależne od już obecnych w grze daily questów oraz zleceń. Codziennie każdy gracz otrzyma parę losowych zadań frakcyjnych. Te z kolei będą różnić się stopniem trudności i mieć związek z aktywnością w obszarze PvP (mogą polegać np. na pokonaniu określonej liczby przeciwników, zdobyciu punktów lub wykonaniu innej aktywności na obszarze zagrożonym PvP). Zadania tego typu będą dostępne tylko dla graczy, którzy zdecydują się dołączyć do frakcji oraz wyłączyć tryb pokojowy. Za wykonanie każdego z nich w nagrodę dostaniecie punkty PvP oraz szelągi, a wysokość nagrody będzie zależna od ich trudności.

Punkty, rankingi, korzyści

Po dołączeniu do danej frakcji, za wykonywanie specjalnych aktywności oraz pokonywanie graczy z frakcji przeciwnej, otrzymacie punkty. Te z kolei pozwolą Wam zagościć w specjalnym rankingu, a z czasem – wraz z awansem – zdobywać w nim coraz wyższe miejsca i, rzecz jasna, nagrody.

Gromadzenie punktów jest związane z możliwością awansu do wyższej rangi (będzie ich w sumie pięć). Żeby nie było zbyt łatwo, punkty można również stracić za przegrane pojedynki. Cała rywalizacja będzie podzielona na sezony, trwające cztery tygodnie.

Za zdobyte punkty będziecie nagradzani (do wyboru) doświadczeniem dla postaci, zwierzaków albo psychodoświadczeniem dla ekwipunku. Otrzymacie też nową, wspomnianą wyżej, walutę, czyli tzw. szelągi. Będziecie mogli wydać je w specjalnym sklepie, który wgramy wraz z aktualizacją. Im więcej punktów oraz im wyższa ranga frakcyjna, tym lepsze nagrody, więc… do dzieła!

To jednak nie wszystko. Jak się pewnie domyślacie – w trakcie sezonu frakcje rywalizują ze sobą pod względem ilości zdobytych punktów. Natomiast członkowie zwycięskiej frakcji otrzymają na jego koniec specjalną nagrodę, która będzie z Wami przez cały następny sezon. ;)

*Po zakończeniu sezonu punkty frakcji oraz należących do niej graczy będą zerowane, a rywalizacja zaczynać się od początku.

W obliczu zmian, dotychczasowy ranking Łowców i Zabójców przestanie obowiązywać, a osoby plasujące się w topce otrzymają pucharek (item) dla upamiętnienia swojego osiągnięcia. Poniżej znajdziecie link do listy najlepszych graczy PvP wg starego rankingu: KLIK

Mamy nadzieję, że zmiana systemu PvP zaangażuje naszych weteranów, a także uczyni świat Broken Ranks bardziej przystępnym dla zupełnie nowych graczy, szukających tutaj przygód innego rodzaju. Dziękujemy, że jesteście z nami!