Muzyka w Broken Ranks

OSTATNIE WPISY:

Muzyka w Broken Ranks

Witajcie, Taernijczycy!

Broken Ranks to nie tylko grafika, animacje, historia czy unikalny, nietypowy dla MMORPG system walki. To również dźwięki otoczenia i dopasowana do sytuacji ścieżka dźwiękowa, które spinają w całość wymienione elementy, czyniąc tytuł kompletnym. Zresztą… sami wielokrotnie o tym wspominaliście.

Muzykę nazywa się jedną z najsubtelniejszych form przekazu, a każdy dźwięk, każdy utwór w Broken Ranks opowiada odrębną historię i pomaga bardziej wczuć się w klimat gry. Już od początku Open beta testów, gdy stawialiście pierwsze kroki na taernijskiej ziemi, przekazaliście mnóstwo pozytywnych wiadomości dotyczących muzyki w naszej produkcji.

Jesteśmy szczęśliwi, że zwróciliście uwagę na naszą ścieżkę muzyczną. Chcielibyśmy przybliżyć cały proces powstawania utworów występujących w grze i jednocześnie - przynajmniej po części - odpowiedzieć na Wasze prośby o udostępnienie ścieżki muzycznej.

Jak powstawała muzyka z Broken Ranks i kto za nią odpowiada?


Za muzykę - zarówno w The Pride of Taern, jak i Broken Ranks - odpowiada ten sam kompozytor, Kamil Orman-Janowski (oficjalny kanał Youtube: https://www.youtube.com/user/KamilOrmanJanowski). W ramach ciekawostki warto dodać, że to nie jedyne tytuły przy których pracuje - na co dzień zajmuje się komponowaniem muzyki do znanego action RPG-a, Path of Exile. Ponadto masteringiem ścieżki muzycznej Broken Ranks zajmuje się Rich Aitken, odpowiedzialny między innymi za serię Horizon (mix i mastering).

Cieszymy się, że kolejny raz mogliśmy skorzystać z jego pracy i talentu. Był to strzał w 10-tkę.

W temacie procesu powstawania ścieżki muzycznej do obu naszych tytułów, najlepiej będzie oddać głos samemu Kamilowi:

"Pierwszą kwestią było to, na ile na muzykę dla Broken Ranks wpłynie spuścizna mającego już niemal dekadę soundtracku z Pride of Taern.

Pamiętam, że kiedy skończyłem moją pracę nad The Pride of Taern, byłem zupełnie nowy w branży gier komputerowych. Tak właściwie, to było moje pierwsze komercyjne zlecenie.

Doskonale dogadywaliśmy się z zespołem Whitemoon od samego początku. Dali mi oni również dużo swobody w wyborze kierunku, w którym miała kształtować się muzyka. Opisałbym ją jako połączenie orkiestry z pewnymi wpływami folku, tribalu, lekkiej nutki sfx, muzyki elektronicznej i ogólnie czegoś trochę mroczniejszego.
Muzyka z Broken Ranks została stworzona według podobnego wzorca, ale jej cechy odzwierciedlają ewolucję gry i jej nowy wygląd. Jest kilka powracających tematów, ale w kompletnie nowej formie, które dopełniają zupełnie nowe utwory.

Perspektywa w muzyce jest inna, wszystko brzmi jakby bardziej z oddali, wybrzmiewa w większej przestrzeni, opisuje większy ekran pełen pięknych krajobrazów i budowli.
Różnorodność krain, lochów, jaskiń, itd. była dla mnie wielką inspiracją przy tworzeniu całego spektrum nastrojów reprezentowanych przez organiczne dźwięki średniowiecznych, etnicznych instrumentów Słowian i ludów nordyckich, a także przy kreacji pejzażu dźwiękowego z efektami echa czy zniekształcenia, które dodają mu przestrzeni i realizmu.

Kolejnym mocnym wpływem była historia. Frakcje i miejsca takie jak Utor czy Haligard mają swoje własne, charakterystyczne motywy przewodnie, które można usłyszeć również w innych ścieżkach dźwiękowych jako pewnego rodzaju subtelna zapowiedź przyszłych wydarzeń".

Poniżej znajdziecie małą próbkę w postaci czterech pełnych utworów. Myślimy o udostępnieniu całej ścieżki muzycznej w przyszłości i na pewno poinformujemy, kiedy to nastąpi. Zapraszamy do przesłuchania - od teraz będziecie mogli poczuć niepowtarzalny klimat świata Broken Ranks w każdym miejscu, gdy tylko macie na to ochotę.