Legenda staje się rzeczywistością, czyli garść informacji o nowych epikach

OSTATNIE WPISY:

Legenda staje się rzeczywistością, czyli garść informacji o nowych epikach

Wielkimi krokami zbliża się kolejna aktualizacja, a w niej to, na co czeka wielu z posiadaczy najpotężniejszych broni w grze. Sama reforma ekwipunku dobiegła końca już jakiś czas temu, więc pora na coś nowego. Tak, przyszedł czas na nowe epiki!

Projekt zakładał, że reforma sprzętu musi zostać zakończona, by móc je wprowadzić. Będą one bowiem bazować głównie na znanych wam obecnie mechanikach. Jednocześnie jednak zaoferują coś zupełnie nowego, czego nie posiada żaden inny przedmiot w grze, a także całkiem inaczej będzie można je pozyskać. Co, gdzie, jak? Zapraszamy do lektury!

Podstawowe właściwości
Nowe epiki zapowiadaliśmy w zeszłym roku wraz z informacjami o reformie sprzętu. Na szczegóły było wtedy za wcześnie, ale główne założenie się nie zmieniło - ma to być kontynuacja obecnych broni epickich. Każda profesja otrzyma więc możliwość stworzenia (tak, stworzenia, a nie zdropienia, ale o tym później ;) ) lepszej wersji swojego epika - tak zwanej legendy.

Jak będą wyglądać parametry? Te, które już znacie ujmijmy w punktach:

  • ranga: XII,
  • kategoria: broń zależna od profesji,
  • waga: 15,
  • pojemność: 32,
  • wymagany poziom: 120,
  • dodatki: wzmocnienie drifów (60%), dodatkowe PA (1),
  • ilość statystyk: analogiczna do innych sprzętów na 120 poziom,
  • ilość slotów na drify i wielkość: 3x arcydrif.

Pewnie już rodzą się pytania - jakie drify będą w tych epikach? Co z ulepszeniami, ornamentami, wytrzymałością? Jakie będą unikalne właściwości? Spokojnie, już spieszymy z wyjaśnieniami.

Drify
Jeśli chodzi o drify, to odpowiedź jest dość prosta - legendy nie będą posiadać ich wcale. W momencie ulepszenia epika zawarte w nim drify zostaną zwrócone do plecaka i sami będziecie mogli zdecydować, czy chcecie je osadzić w nim ponownie, czy zamienić na inne.

Z tego też powodu do puli dropa trafi drif Err, który jest obecny w epiku Latarnia Życia. Jego bazowa potęga zostanie zmniejszona z 4 na 3 (czyli do takiej, jaką ma np. astah, oda, faln), a więc częstotliwość spadania z bossów będzie analogiczna do innych drifów o tej potędze. Err może być osadzony tylko w broni i działa w przypadku trafienia ataku wręcz z umiejętności, która ma we wzorze broń.

Ulepszenia i wytrzymałość
Ulepszenia i ornamenty nie przejdą z epika na legendę. Nie oznacza to jednak, że nie będzie opłacało się wzmacniać pierwszej wersji. O inkrustacji wspomnimy nieco później przy okazji wytwarzania, a tutaj skupimy się na wytrzymałości i ulepszeniach. Zagadnienia te będą się bowiem ze sobą łączyć.

Długo nad nimi rozmyślaliśmy - w końcu nowa broń epicka nie będzie zupełnie nowym sprzętem, tylko ulepszeniem starego, co oznacza niemożność zamiany go na inny z lepszą wytrzymałością. Nie chcieliśmy w ten sposób mocno wpływać na wartość rynkową niektórych epików - w końcu jest to sprzęt ekstremalnie rzadki w skali serwera i chociaż różnice cenowe między lepszym i gorszym procentem są w porządku, to możliwość doprowadzenia do sytuacji, gdzie część epików nie znajduje nabywców już nie jest.

Drugim problemem okazały się ulepszenia, które na epikach są stosunkowo wysokie - zdajemy sobie sprawę, że całkowita ich utrata bez żadnego bonusu mogłaby być dla niektórych dość bolesna. Z drugiej strony, przez to, że koszta ulepszenia rangi IX w stosunku do XII są o wiele niższe, jakakolwiek forma przenoszenia ulepszeń okazała się albo niesprawiedliwa, albo bardzo niesatysfakcjonująca dla gracza. Nie chcieliśmy też dawać jakiegoś bonusu za ulepszenie, który wpłynie mocno na rozgrywkę, sprawiając, że po decyzji o stworzeniu legendy gracz nie będzie już w stanie tego w żaden sposób nadrobić.

W wyniku tych rozważań podjęliśmy decyzję, która oba te problemy niejako ze sobą łączy i rozwiązuje - poziom ulepszenia epika będzie przekładać się na procent wytrzymałości legendy. Czyli gracz, który lubi ryzyko ulepszania, otrzyma bonus sprawiający, że będzie miał większą szansę, by ulepszyć wysoko także nową broń. Dzięki temu zostanie też zachowana opłacalność ulepszania pierwszej wersji epika dla osób, które to lubią, bez jednoczesnego zmuszania do kręcenia zegarem tych, które za tym nie przepadają.

Nowe właściwości
Przejdźmy zatem do wisienki na torcie - co właściwie nam te legendy dadzą nowego? Co będzie je wyróżniać na tle innych sprzętów i epików? Otóż otrzymają dwie dodatkowe właściwości, których nie spotkacie nigdzie indziej. Pierwsza z nich to dodatkowe gniazdo na arcyorb - będziecie mogli więc posiadać dwa w jednej broni. Za to druga będzie zupełnym unikatem w skali gry. Czy czasami chcieliście wykonać więcej akcji niż to możliwe? Legenda wam na to pozwoli! Otóż, dzierżąc ją w dłoni zyskacie dodatkowe kółko ataku, które będziecie mogli przeznaczyć na dowolną akcję (oczywiście w zakresie dostępnych PA).

undefined

Wygląd
Oprócz czysto gameplay’owych rozwiązań, legendy zaoferują też wrażenia estetyczne. Ich wygląd się zmieni i otrzymają specjalne efekty wizualne, które od niedawna są dostępne jedynie w skinach unikalnych. Warto tutaj zaznaczyć, że wygląd ten będzie zarezerwowany tylko dla posiadaczy legend. Morfowanie ich będzie niemożliwe.

Sposób wytwarzania
Skoro przebrnęliśmy przez to, czym nowe epiki będą, to przejdźmy do tematu ich pozyskiwania. Jak wspomnieliśmy wyżej, możliwość założenia legendy zostanie odblokowana na poziomie 120. Nie oznacza to jednak, że większość graczy będzie ją w stanie obecnie założyć tak szybko. Poziom ten jest bardziej momentem rozpoczęcia procesu wytwarzania, który zakończy się dużo później. Aczkolwiek nic oprócz trudności i kosztów nie stoi na przeszkodzie, by zdobyć legendę od razu.

Po przekroczeniu 120 poziomu gracz, który posiada epika, automatycznie otrzyma rozbudowaną misję. Jeśli na tym poziomie go jeszcze nie posiada, to wyświetli się ona w momencie, gdy go zdobędzie i naprawi. Oczywiście ci, którzy już go mają w momencie aktualizacji, otrzymają misję od razu. Nie będzie to jednak ani zadanie, ani zlecenie - wyświetli się jako całkiem osobne okno z dedykowanym interfejsem, w którym można na bieżąco śledzić swój progres. Cały proces zostanie podzielony na trzy etapy możliwe do wykonywania jednocześnie, niezależnie od siebie - pierwszym będzie wzmocnienie posiadanego epika, drugim zdobycie określonych przedmiotów, a trzecim pokonanie określonej ilości bossów i, opcjonalnie, czempionów.

Etap wzmacniania epika będzie miał dość proste wymagania - osiągnięcie 16 poziomu obu drifów oraz zinkrustowanie sprzętu na trzy gwiazdki złotego stopnia. Jeśli już to zrobiliście, to macie go z głowy. ;)

Dalej nie będzie już tak prosto. W przypadku zdobywania określonych przedmiotów złoto może ułatwić proces, jednak wśród nich pojawią się też zupełnie nowe, których na serwerach jeszcze nigdy nie było. Za to etapu związanego z walką już nic nie będzie w stanie przyspieszyć - nie zaliczą się do niego przeciwnicy ubici przed otrzymaniem misji. Progres tego etapu zostanie podzielony na dwie części: po pierwsze, będzie trzeba wielokrotnie pokonać każdego bossa w grze (poza tymi, które nie posiadają instancji), a po drugie, zdobyć z nich określoną ilość punktów nazwanych Drzazgami. Wypełnienie pierwszej części nie sprawi, że automatycznie zaliczy się druga - ilość pozyskanych w ten sposób Drzazg okaże się mniejsza niż potrzebna. Oznacza to konieczność pokonania dodatkowo większej ilości przeciwników, już wybranych przez siebie. Dodatkowo będzie można przyspieszyć progres, polując na czempiony - ich zabijanie zwiększy ilość pozyskiwanych Drzazg z bossów.

Chociaż sam progres misji będzie można podejrzeć z poziomu interfejsu, to nie zabraknie też odpowiedniej historii związanej z epikami. W pieczarze pod garnizonem pojawi się przejście do nowej krainy o nazwie Kuźnia Losu. To właśnie tam będziecie przynosić wymagane przedmioty i na końcu stworzycie nową broń. Poznacie też Kowala Losu, który fabularnie wprowadzi was w proces i przybliży historię epików. Kim był Allenor? W jakich okolicznościach powstał Żmij? Jaka opowieść wiąże się z Imisindo? Tego wszystkiego dowiecie się już niebawem, bo 24.04.


undefined