Event Dziady 2023!

OSTATNIE WPISY:

Event Dziady 2023!

Niech opowieść Lirnika niesie się po wszystkich krainach. Obrzęd Dziadów już niebawem - pędem ludzie, zegar tyka! Umęczonym duszom potrzebna będzie Wasza pomoc, więc koniecznie zarezerwujcie czas na 3.11. Zakończcie wieczną tułaczkę pokutników, zgarnijcie nagrody i mnóstwo doświadczenia dla siebie oraz swoich zwierzaków!

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie?

Nadeszła pora, aby żyjący pomogli tym, którzy nie mogli przestąpić progu zaświatów… Pokuta i wieczna tułaczka wreszcie dobiega końca. Dalej, dalej ludzie – czas na gusła, nie zwlekajcie! Szykujcie się do obrzędu Dziadów.

Czas trwania
,,Dziady” potrwają 30 godzin, od 3.11 (godz. 18:00).

O godzinie 9:00 na mapach pojawi się Lirnik, czyli NPC zwiastujący event i lekko wprowadzający w jego klimat. Pamiętajcie, że właściwa część eventu (trwająca 30h), w której weźmiecie aktywny udział, rozpocznie się o godzinie 18:00.

Nagrody i aktywności
Zasady są proste. Naostrzcie oręż i uzupełnijcie manę, bo stawicie czoła niezliczonym nieumarłym. Niestety dla nich nie można już nic zrobić. Są jednak dusze, które jeszcze mają szansę doznać odkupienia… oczywiście z Waszą pomocą.

Niektórzy przeciwnicy mają przy sobie przedmioty, których pożądają cierpiące dusze, raz po raz pojawiające się na mapach. Od NPC-ów Topielca, Podpalacza, Łotrzyka i Taernijskiego Dezertera dowiecie się, czego im potrzeba, aby mogli wreszcie sięgnąć zbawienia. Jeśli będziecie odsyłać dusze na mapie przeznaczonej na Wasz przedział poziomowy, to otrzymacie punkty eventowe. W zamian za nie co określony czas dostaniecie dodatkowe nagrody – złoto oraz doświadczenie dla postaci i jej drifów.

*Nie można oddawać NPC-om przedmiotów spoza przedziału poziomów. Warto zwracać uwagę na opisy przedmiotów.

Przedmioty i NPC, którzy je przyjmą:

 • Topielec – wiosło,
 • Podpalacz – cebrzyk z wodą,
 • Łotrzyk – moneta,
 • Taernijski Dezerter – taernijski miecz.

Za oddanie przedmiotów przewidziane są różne warianty nagród – wejściówki na bossy, przedmioty użytkowe czy waluty występujące w grze. Z kolei za pokonanie przeciwników, spore ilości doświadczenia.

Dla 140. poziomów zostanie włączony specjalny konwerter nadmiaru doświadczenia na psychodoświadczenie dla drifów (dotyczy mobów i nagród za etap wyłącznie z przedziału 110-140).

Lokacje i przedziały poziomów:

 • Przysiółek Trentis, Wioska Rybacka – poziomy 1-19
 • Zbójecki Las, Bagna – poziomy 20-39,
 • Alaril, Posiadłość de Vries – poziomy 40-65,
 • Las Koldów, Las Orków – poziomy 66-89,
 • Góry Koldów, Wąwóz Dmorther, Płaskowyż – poziomy 90-109,
 • Garnizon, Zamarznięte Jezioro, Beirn – poziomy 110-140.

Na tych mapach po zakończeniu każdego etapu eventu, pojawi się kilka elitarnych drużyn, z których będzie można zdobyć atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Poza tym, dostępne będą dwa osiągnięcia eventowe:

 • za ilość pokonanych przeciwników eventowych.
 • za ilość przedmiotów oddanych NPC-om.

Mamy nadzieję, że uda się pomóc jak największej ilości cierpiących dusz w osiągnięciu spokoju w zaświatach. Życzymy wszystkim dobrej zabawy, potężnej dawki expa i depozytów pękających od przydatnych itemków!

Zmiany względem poprzedniej edycji
W zeszłym roku daliście nam sporo pozytywnego feedbacku, ale nie obyło się też bez pewnych uwag i sugestii. Skrupulatnie spisaliśmy to, na czym zależało Wam najbardziej i wprowadziliśmy potrzebne zmiany. Mamy nadzieję, że dzięki temu będziecie się bawić jeszcze lepiej niż poprzednio!

Ale do rzeczy - głównie skupiliśmy się na poprawie eventu dla mniejszych poziomów. Z Waszych uwag jasno wynikło, że przedziały są zbyt szerokie, przez co dla graczy z górnej granicy danego przedziału nagrody (zwłaszcza te w doświadczeniu z przeciwników) nie były zbyt atrakcyjne. Dodatkowo przedmioty do oddania NPC-om na niższych przedziałach spadały rzadziej, co również zauważyliście i oceniliście negatywnie. Tegorocznymi zmianami chcemy przede wszystkim sprawić, by mały bawił się na evencie równie dobrze, co duży. Co nie znaczy, że dla koxów nie będzie żadnych zmian - na pewno ucieszy Was nagroda w psychodoświadczeniu za etap. ;) Łapcie listę poniżej!

 • Zwiększenie ilości przedziałów poziomowych z 4 na 6.
 • Zmiana map, na których odbywa się event na przedziałach przeznaczonych dla poziomów 1-89 (koniecznie zerknijcie w rozpiskę z pierwszej części newsa!).
 • Nowe Zbolałe szkielety i drużyny elitarne na przedziały 20-39 i 66-89 - dostosowanie siły i nagród za pokonanie. Reszta pod względem siły i składu drużyny pozostaje bez zmian. Zbolałe szkielety pozostają bez zmian również pod kątem doświadczenia.
 • Zablokowanie możliwości bicia drużyn Zbolałych z przedziałów mniejszych co najmniej o dwa od tego, na którym jest gracz (czyli np. 120 poziom będzie mógł bić drużyny tylko z przedziałów 90-109 i 110-140). Możliwość walki z drużynami elitarnymi pozostaje bez zmian - mogą je bić tylko gracze z danego przedziału.
 • Wyrównanie szansy na drop przedmiotu na każdym przedziale poziomowym do poziomu szansy na drop na najwyższym przedziale (która pozostaje bez zmian).
 • Zmiany i dostosowanie pod nowe przedziały nagród możliwych do wylosowania za oddanie przedmiotu: [LINK].
 • Zmiany w nagrodach z drużyn elitarnych pojawiających się po zakończeniu każdego etapu i zastosowanie mechaniki, dzięki której nie będzie sytuacji, że któryś slot nic nie otrzyma.
 • Zmiany i dostosowanie nagród w doświadczeniu i złocie za ukończenie etapu eventu na przedziałach przeznaczonych dla graczy 1-89. Nagrody z dwóch najwyższych pozostają takie, jak w zeszłym roku.
 • Dodanie nagrody w psychodoświadczeniu za etap eventu na wszystkich przedziałach poza 1-19.
 • Dodanie konwertowania doświadczenia na psychodoświadczenie za etap eventu dla poziomów 140 na przedziale 110-140. Konwerter za drużyny z tego przedziału również zostanie zastosowany (tak, jak w zeszłym roku).
 • Zwiększenie ilości drużyn Zbolałych na niektórych mapach.
 • Dodanie Lirnika w Trentis po zakończeniu Dziadów, który pozwoli wymienić przedmioty na nagrody (tylko te ze swojego przedziału poziomowego), w razie gdyby graczowi nie udało się ich oddać w trakcie eventu. Zniknie po 24 godzinach.
 • Przyspieszenie czasu zakończenia ostatniego etapu w całym evencie - tak, by etap nie urywał się w połowie, bez rozdania nagród, kiedy to gracze zdobyli w nim dużo punktów. W praktyce kolejny etap po nim może się jeszcze wyświetlić, ale będzie trwał tylko kilka sekund.

Dodatkowo, przejrzeliśmy każdy mechanizm eventu i sporo linijek kodu, aż w końcu znaleźliśmy potencjalną przyczynę zwieszania się etapów, co wystąpiło w zeszłym roku dwukrotnie na serwerze Thanar. Jest to jednak rzadka i skomplikowana sytuacja, w zasadzie nie do odtworzenia w środowisku testowym. O ile jesteśmy prawie pewni, że pomoże, to nie możemy tego w stu procentach zagwarantować. Dodaliśmy więc odpowiedni nasłuch, który pomoże nam zidentyfikować problem, jeśli by jednak wystąpił. Ponadto znacząco zwiększyliśmy ilość osób, które mogą naprawić etap, więc jeżeli coś takiego się stanie - śmiało wołajcie na Discordzie.

Do zobaczenia na evencie!